Vajina İç Dudak Sarkıklığı

Vajina İç Dudak Sarkıklığı

Vajina iç Dudak Sarkması Nedenleri;

Genital bölgeye anatomik olarak baktığımız da iç dudak, dış dudak ve daha sonra vajen girişi olarak devam eder. İç ve dış dudağın fonksiyonu vajeni dış ortamdaki mikroplardan korumaktır.

Çünkü iç ve dış dudağı geçtiğimiz zaman vajina girişi ve retra girişi yani idrar kanalının girişi olduğu için bu bölgeler enfeksiyona karşı meyilli bölgelerdir ve iç ve dış dudak bu bölgeleri koruma altına alır.

İç dudaktaki sarkmalar çoğunlukla genetik olarak ortaya çıktığı için çocukluktan ergenliğe geçiş periyotu sırasında yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu sarkmanın temel bir nedeni de esasen iç dudağın hacminin genişliği ve uzunluğunun normalden daha fazla olmasıdır.

Vajina Sarkması ( Labioplasti ) Estetiği Neden Yapılır?

vajina-ic-dudak-1

İç dudak küçültme operasyonlarının neden yapıldığını açıklamamız için öncelikle bu problemden kaynaklı sorunlardan bahsetmemiz gerekir. İç dudağın büyük olduğu durumlarda karşımıza kötü koku, akıntı ve enfeksiyon gibi sorunlar çıkar.

Bu bayanlarda sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Diğer bir sorun ise cinsel ilişki esnasında iç dudakların vajina girişini kapatması ve bu esnada da partnerin çok hızlı hareketi ile sanki iç dudakların yırtılıyormuş gibi olmasına neden olur. Bu da bayanların cinsel ilişkiden korkmalarına ve canlarının yanmasına neden olur.

Temel olarak baktığımızda labioplasti ameliyatının yani genital bölge iç dudak estetiği ameliyatının primer olarak iki nedeni budur. Bu iki nedende oldukça önemlidir.

İsteyen Her Bayan Labioplasti Estetiği Olabilir mi?

vajina sarkması ameliyatı

Ergenlik dönemine girmiş ve hormonal gelişimini tamamlamış her bayan labioplasti ameliyatı olabilir. Burada hastanın cinsel ilişkisinin olmamış olması yani bakire olması labioplasti ameliyatı için bir engel teşkil etmez. Çünkü labioplasti ameliyatlarında yani iç dudak sarkması operasyonlarında kızlık zarına uzak bir bölgede işlem yapılır. Dolayısıyla bu işlem esnasında hastaların herhangi bir endişesi olmuyor.

Bunun dışında tabi ki bakire olmayan bayanlarda da bu ameliyat rahatlıkla yapılabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken konu hastanın hormonal gelişimini tamamlamış olmasıdır. Yani ortalama 15 yaşından itibaren her bayana bu ameliyat yapılabilir.

Vajina Sarkması ( Labioplasti ) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

vajen daraltma fiyatları

Genital bölge iç dudak estetiği ameliyatı lokal anestezi yada sedasyon ile yapılır. Labioplasti ameliyatları iç dudakların yeniden şekillendirme esasına dayanır. Bu yüzden lokal anestezi ve sedasyonu uyguladıktan sonra bizim tekniğimizde sarkmış olan iç dudağı kökünden keserek bir cerrahi işlem yapmıyoruz. Tabi burada iç dudaktaki sarkan bölgedeki dokuyu üç gen bir şekilde kesip uzaklaştırdıktan sonra geri kalan bölgeyi katlarına uygun bir şekilde kendiliğiden eriyen dikişler ile kapatıyoruz ve olması gereken boyutta olması gereken ölçüde iç dudak oluşturmuş oluyoruz.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası;

vajina-ic-dudak-8

Operasyondan yaklaşık 2 – 3 saat sonra hastalar rahatlıkla taburcu olabilir. Taburcu olduktan sonra hastaların duş alamasın da ve genital bölgelerini yıkamasında herhangi bir sorun yoktur.

Ameliyat sonrası hastalar 2 – 3 gün boyunca günlük ped kullanmalıdır. Çünkü çok az da olsa sızıntı olabilir. Bu işlem ağrılı bir işlem değildir. Dolayısıyla ameliyat sonrası ciddi bir ağrınız ve sızınız olmaz. Ameliyattan hemen sonra sosyal ve iş hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. %99.9 her hangi bir sorun yaşamazsınız. Ameliyattan sonra her halükarda antibiyotik kullanmanız gerekmektedir. 1 hafta boyunca.

Bu ameliyattan sonra uyulması  gereken en önemli kural 1 ay boyunca cinsel perhiz yapılmalıdır. Ameliyattan sonra dikişlerin tamamen iyileşebilmesi için. Her ameliyatta olduğu gibi labioplati ameliyatlarında da işlemin yapıldığı bölgede az da olsa şişlik ve ödem olabilir. Bu ödem ve şişlik de ortalama 10 gün içerisinde geçer. Oluşan bu ödem ve şişlikler sağlığınız açısında hiç bir zarar vermez.

Labioplasti Ameliyatının Riskleri;

vajina-ic-dudak-4

Labioplasti estetiği risk açısından diğer ameliyatlara göre oldukça güvenilir ameliyatlardan birisidir. Komplikasyon riski yok denecek kadar düşüktür.

Elbette her ameliyatta olduğu gibi labioplasti ameliyatında da komplikasyon riskine sıfır diyemeyiz.  Ancak risklerin çok az olduğunu söyleyebiliriz.

Küçültülen Vajina İç Dudaklarında Tekrar Sarkma olur mu?

vajina-ic-dudak-7

Küçültülen ve estetik olarak şekillendirilen vajina iç dudaklarında hasta kilo alsa da verse de üzerinden 5 hatta 10 yılda geçse tekrar sarkma olmaz gerçekleştirilen operasyon kalıcılığını korur.

Vajina İç Dudak Sarkması (Labioplasti) Ameliyatı Fiyatları;

vajina-ic-dudak-5

Her ameliyatta olduğu gibi labioplasti ameliyatlarında da maliyeti belirlerken hastanın muayene bulguları birinci sırada önemlidir. Hastanın muayene bulgularında iç dudağın ne kadar sarktığı nasıl bir şekillendirme işlemi uygulanacağı gibi detaylar çok önemlidir.

Bunlar dışında hastane seçimi fiyatın belirlenmesinde ciddi ölçüde önemlidir. Dolayısıyla labioplasti ameliyatı fiyatını muayene esnasında hasta ile beraber belirlenebilir.

Fiyat bilgisi için bize mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

310 Görüntülenme