Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajina Genişlemesinin Nedenleri;

Vajen genişlemesinin çok fazla nedeni vardır. Bunların birincisi vajina genetik olarak genişlemeye meyilli olabilir. Yani yaratılış olarak doğuştan genetik kodu vajenin geniş olmasına yönündedir.

Diğer bir nedeni normal doğum yapılması. Normal doğumlar vajinayı bir miktar genişletebilir. Her ne kadar vajina elastik bir organ olsa da genişledikten sonra tekrar küçülebilse de ister istemez vajinal doğumlardan sonra genişleme ile ilgili problemler yaşanabilir.

Vajina genişlemesinin bir diğer nedeni ise partnerin cinsel organ büyüklüğüdür. Uzun yıllar boyunca cinsel organı çok büyük bir partner ile cinsel ilişkiye girilmesi de vajinanın genişlemesine neden olabilir.

Vajina Daraltma Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

vajina sıkılaştırma estetiği

Hasta konforu açısından vajina daraltma sıkılaştırma ameliyatı genellikle genel anestezi ile yapılır. Sedasyon ile yada sadece lokal anestezi ile yapılması hasta konforu açısından az olabileceği için çok fazla tercih edilmez. Bu ameliyatın süresi yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arasında değişir. Vajina daraltma estetiğinde sadece vajinanın arka duvarındaki mukozayı çıkartmak sorunu çözmeye yetmiyor. Kısa süreli bir çözüm oluyor. Bu ameliyat esnasında fazla olan mukozayı çıkarttıktan sonra vajenin alt kısmındaki kas dokularını da birbirine yaklaştırarak dikişlerle kapatırsak elde ettiğimiz neticenin etkisinin süresi çok daha uzun oluyor.

Yaptığımız kesiyi kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatıyoruz. Böylece dikiş alınması gerekmiyor. Ameliyattan sonra hastanın 4 – 5 saat hastanede istirahat etmesi fazlasıyla yeterli bir süredir. Dolayısıyla aynı gün hasta taburcu olabilir.

Bu ameliyattan sonra her halükarda antibiyotik ağrı kesici kullanımını her hastamıza öneriyoruz. Operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra vajina florasanı yeniden oluşturabilmek için uygulayacağımız bazı tedaviler oluyor. vajina florasanı yeniden oluşturduktan sonra hastalarımız hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar. Bu tarz ameliyatlarda genital bölgeyle ilgili yapılan her ameliyatta 1 aylık cinsel perhiz uygulaması gerekebiliyor. 1 ay sonra hastalar ilk cinsel ilişkilerine girebiliyorlar.

Vajina Ne Kadar Daraltılabilir ?

vajina küçültme

Vajina daraltma ameliyatlarında belirli kriterler vardır. Bu kriterlerin en önemli olanlarından başlıcaları hastanın semptomları yani genişliği ortaya çıkaran belirtiler çok önemlidir. Cinsel ilişkiden haz alamama durumu cinsel ilişki esnasında ses gelmesi bu semptomların ne kadar ağır olduğu çok önemli.

Bunlar dışında diğer önemli olan durum hastanın muayene bulgusu yapılan muayene bulguları sonucu genişlik değerlendirilebilir. Operasyon esnasında vajinanın ne kadar daraltılacağı konusunda bu muayene çok önemlidir.

Diğer önemli olan bir başka faktörde hastanın partnerinin cinsel organının büyüklüğüdür. Eğer hastanın partnerinin cinsel organ büyüklüğü orta ve üzeri ise biraz daha kontrollü olmak gerekiyor. Ancak hastanın partnerinin cinsel organ büyüklüğü küçükse o zaman biraz daha agresif çalışarak daha fazla daraltmak gerekiyor.

Çoğunlukla vajina daraltma ameliyatları vajen arka duvarından çalışarak yapılır. Ancak çok fazla küçültme yapılaması gerektiği durumlarda vajinanın sadece arka duvarı değil sağ ve sol yan duvarlarından da sıkılaştırma yapmak gerekebiliyor.

Veyahut hastanın partnerinin cinsel organında çok ciddi bir sorun varsa hastanın partnerine de bir cerrahi müdahale önerebiliyoruz. Penis kalınlaştırma ve uzatma işlemleri şeklinde.

Daraltılan Vajina Tekrar Genişler Mi ?

vajina daraltma estetiği

Vajina sıkılaştırma yani daraltma olmuş bir hastanın vajinasının tekrar genişleyebilmesi için bir kaç faktörün ortaya çıkması gerekebilir. Örnek olarak bu operasyonu olmuş bir hasta daha sonra hamile kaldı ve doğum yaptı. Böyle bir durumda vajenin genişleme olasılığı vardır.

Bu arada tabi ki vajina daraltma ameliyatı yapan bir hastanın doğum yapılabileceğini de söylemiş olduk. 🙂

Bu örnek dışında çok sık cinsel ilişkiye girme buna ilave olarak partnerin cinsel organının çok büyük olması da uzun vadede düşük bir ihtimalde olsa vajinanın tekrar genişlemesine neden olabilir.

Ancak vajen daraltma ameliyatı sonrasında %99.9 tekrar genişleme olmaz diyebiliriz.

Vajina Daraltma Ameliyatında Dikiş İzi Kalır Mı ?

vajina sıkılaştırma

Vajen daraltma ve sıkılaştırma operasyonlarında herhangi bir dikiş izi kalmaz. Vajina daraltma ameliyatlarında temel işlem vajinanın içerisindedir. Vajina operasyonlarında iz kalması ihtimali ile ilgili riskli tek bölge vajenin giriş bölgesidir. Çünkü bu ameliyatlarda vajinanın giriş noktasında da biraz daraltma oldukça iyi sonuçlar veriyor.

İz açısından riskli olan tek bölge burasıdır. Bu iz de %99.9 belli olmaz. Özet olarak vajen daraltma ameliyatında iz kalmayacağını rahatlıkla belirte bilirim.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası;

vajina daraltma

Vajen daraltma ameliyatından sonra hastalar aynı gün bile taburcu olabiliyor. Bu ameliyattan sonra hastaların yaklaşık 3 – 4 gün boyunca günlük ped kullanımı gerekiyor. Çünkü damlama yada sızıntı şeklinde adetlerinin ilk yada son günüymüş gibi sızıntıları olabiliyor. Günlük pedler de bunu toparlayabilmek için yeterli oluyor.

Ameliyattan önce ve ameliyattan 1 hafta sonra olmak kaydıyla vajen florasını düzenleyici ilaçlar vajinal tabletler kullanmak gerekiyor. Bu ameliyattan sonra en önemlisi hastaların 1 ay boyunca cinsel perhiz uygulaması yapması gerekiyor. 1 ay sonra ilk cinsel deneyimleri yaşanmaya başlanabilir. İlk cinsel ilişki açıkçası hastalar için biraz daha korkutucu olabiliyor. Özellikle daraltma ameliyatından sonra ancak bu korkuları aşıp kayganlaştırıcı kullanarak endişelerini biraz daha azaltabilirler. Operasyon sonrası partner ile cinsel ilişki yaşandıktan sonrada hastada herhangi bir endişe ve korkuda kalmaz.

Vajina Daraltma Ameliyatının Faydaları;

estetik vajen daraltma

Vajina daraltma ameliyatlarının faydalarında bahsedebilmek için vajeni neden daraldığımızı anlamamız gerekir.

Vajinadaki gevşekliğin neden olduğu temel problem özellikle cinsel ilişkinin kalitesinin düşmesi ile sonuçlanır. Bu genişlikten dolayı hastalar çoğunlukla kaliteli bir cinsel ilişki yaşayamazlar ve bu her hâlükârda bir mutsuzluğa neden olur. Esasen cinsel ilişkinin kalitesiz olması yada bir bayanın orgazm olamaması tahmin edildiğinden daha fazla sorunlara yol açabiliyor.

Evdeki mutluluğu huzuru etkilemesi, yaşam kalitesinin yaşam konforunun bile azalmasına neden olabiliyor. Dolayısı ile bu durum çok çok önemlidir.

Vajen daraltma ameliyatından sonra sadece vajinayı daraldığımızda yada ilave olarak g noktasına belirginleştirme işlemi yaptığımız hastalarda cinsel yaşantının kalitesinin arttırılması biraz önce bahsettiğimiz tüm negatif tabloyu anında pozitife çeviriyor.

Vajina Estetiğini Hangi Branş Doktoru Yapmalı ?

vajen sıklaştırma

Bu konu ile ilgili size şu soruyu sormak isterim. Sizce estetik bir ameliyatı başka bir branştan doktor yapabilir mi? Yaparsa beklentiyi karşılar mı?

İsminden de anlaşılacağı gibi vajina daraltma estetiği ameliyatı. 🙂

Dolayısıyla esasen temel kavram estetik bir operasyonu estetik plastik cerrahi branşına mensup bir doktorun yapması gerekir. Burada size şu soruyu da sormak isterim doğum ameliyatını kadın doğumcuya mı olursunuz? yada bir estetik cerraha yada bir genel cerraha mı olursunuz?

Esasen burada cevap oldukça net ve açık. Nasıl ki bir doğum uygulamasını kadın doğum doktoru yaptırması gerekiyorsa vajina daraltma estetiğini de bir estetik cerrah yapmalı.

Vajina Daraltma Estetiği Ameliyatı Fiyatları;

vajen daraltma fiyatları

Olunacak her ameliyatın maliyetini belirlerken hastanın muayene bulguları oldukça etkilidir. Bunun dışında ameliyatın yapılacağı hastane seçimi de her hâlükârda maliyeti etkileyecektir. Vajen Daraltma ameliyatında özellikle bu ameliyat üzerinde konuşacak olursak daraltma ameliyatı ile birlikte g noktasına herhangi bir müdahale yapacak mıyız? Bu maliyeti etkiler yani dolgunlaştırma işlemi yağ enjeksiyonu yada dolgu maddesi ile yapılacak mı? Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte hastanın labioplastiye yani dudak küçültme işlemine de ihtiyacı var mı? Bunlar fiyat belirlenmesinde çok önemlidir. Dolayısıyla vajen daraltma ameliyatlarında yapılacak ilave işlemler ücreti etkileyeceği için hastanın muayene bulguları ve hastane seçimine göre net maliyet belirlenir.

Sağlık bakanlığınca estetik cerrahi ameliyatları internette yayınlanamaz. Bu yasaktır.

Fiyat bilgisi için bize telefon veya mail yolu ile ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

320 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: