Silikon ile Göğüs Büyütme

Görsel Anlatımlı Videolar

Göğüs büyütme estetiği operasyonları estetik cerrahi alanında burun estetiği ile birlikte en çok tercih edilen ameliyattır.

Bu yüzden hasta beklentisini karşılamada ve hem estetik hem de efektif neticeler almak için bu operasyonda birçok teknik ve yöntem geliştirilmiştir. Bu yazımızda göğüs büyütme operasyonlarında en çok tercih edilen yöntem hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Göğüs büyütme estetiği ameliyatlarında hiç şüphesiz en çok tercih edilen ve beklentiyi karşılama anlamında en iyi sonuç veren uygulama silikon ile göğüs büyütmedir. Silikonla büyütülecek göğüslere yerleştirilecek silikonun markası ve boyutu muayene esnasında hasta ile birlikte karar verilir. Daha sonra ise seçilen silikon koltuk altından, göbek deliğinden, göğüs ucundan ve göğüs altı çizgisinden olmak üzere 4 farklı bölgeden kesi yapılarak meme dokusunda bulunan kasın altına, üstüne veya meme kasının üzerindeki zarın içerisine yerleştirilir.

Bu tekniklerden kısaca bilgi verecek olursak;

Göğüs Altı Çizgisinden Silikon Protez Yerleştirme;

Göğüs Altı Çizgisinden Silikon Protez Yerleştirme

Silikon ile göğüs büyütme estetiğinde en çok tercih edilen teknik göğüs altı çizgisinden silikon protezin yerleştirilmesidir. Ortalama 1 saat süren bu teknikte ameliyat öncesi kararlaştırılan damla veya yuvarlak silikon açılan kesi den göğüsteki kas dokusunun altına ya da üzerine yerleştirilir. Daha sonra silikonun yerleştirilmesi için açılan kesi kendiliğinden eriyen medikal ipler ile kapatılarak operasyon final neticesini almış olur.

Ameliyat bittikten sonra göğüslerine efektif bir boyut ve hacim verilmiş olur. Hasta anesteziden çıkarılır. Ağrısı olmaması için ağrı kesici ilaçlar verilir.

Daha sonra hasta 1 gün kontrol amaçlı hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Göğüs altı kıvrımından yerleştirilen silikonlar göğüse yerleştirilmeden hazırda şişmiş olduğu için ömür boyu hacmini korur ve küçülmez.

Göğüs Ucundan Silikon Protez Yerleştirme;

Göğüs Ucundan Silikon Protez Yerleştirme

İsminden de anlaşılacağı gibi protezi yerleştirme işlemi göğüs ucundan kesi açılarak yapılır.

Bu yöntemle efektif olarak büyütülen ve hacim kazandırılan göğüslerin uç kısmında kesi izi olsada pozitif olarak değerlendirildiğinde  kombine bir işlem olması ve büyütme işleminin yanında göğüs uçlarının da küçültülmesi tekniğe oldukça önemli bir değer katmaktadır.
Ayrıca operasyon sonrası göğüsler de kesi ve dikiş izi olsa da bu izler zamanla belirginliği yitirir ve dikkatli bakılmadıkça anlaşılmaz.

Göbek Deliğinden ve Koltuk Altından Silikon Protez Yerleştirme;

Göbek Deliğinden ve Koltuk Altından Silikon Protez Yerleştirme

Bayanların bir kısmı göğüs altı çizgisinden yapılan büyütme operasyonlarında çok hafifte olsa iz kalabileceği için bu tekniği tercih etmez.

Göğüslerin de kesi izi olmamasını istenmeyen bayanlar için en sık yapılan ve estetik bakımdan  beklentiyi karşılayan iki teknik göbek deliği ve koltuk altından silikon protez yerleştirmedir.

Göbek deliğinden ve koltuk altından silikon protez yerleştirme tekniklerini tek bir başlık altında değerlendirmemizin nedeni iki tekniğinde uygulamasının aynı olmasından dolayıdır.

Bu iki teknik arasında tek fark koltuk altından silikon yerleştirme her hastaya uygulanırken göbek deliğinden silikon yerleştirme yalnızca karın germe ameliyatlarında uygulanır.

Bu iki teknikte de yerleştirilen silikon ister damla olsun isterse de yuvarlak göğüse yerleştirildikten sonra sedasyon ile şişirilir yani daha sonra.

Boş olan silikonlar hastanın muayene bulguları neticesinde ideal oranda şişirildikten sonra kesi medikal ipler ile kapatılarak operasyon bitirilir.

Sedasyon ile göğüs büyütme ameliyatları ortalama 1 saat sürer ancak karın germe ile yapılan ameliyatlar hariç bunlar daha uzun sürer.

Ameliyat bitiminde diğer tekniklerde olduğu gibi hasta 1 gün sonra tabucu edilir.

Silikonla Göğüs Estetiği Sonrası;

Silikonla Göğüs Estetiği Sonrası

Ameliyat sonrasında hastaya pansuman yapılır ve özel bir sütyen giydirilir. Daha sonra hasta uyandırılır. Ameliyat hane ortamı soğuk olduğundan hastalar ilk başta biraz üşüyebilir ve mideleri bulanabilir. Daha sonra bunlar gerekli tedavilerle kontrol altına alınır.

Daha sonra özellikle ilk 6 saat belirgin ağrı olabilir. Bu yüzden hastaya güçlü ağrı kesiciler verilir. Özelikle silikonu kas altına yerleştirildiği durumlarda gerginlikten kaynaklı bir ağrı olabilir. Bu özellikle ilk iki gün belirgindir. 2 gün sonra ise rahatlıkla evde kullanacağınız ağrı kesiciler ile ağrınız kontrol altına alınır.

Hasta genellikle ameliyattan 1 gün sonra taburcu edilir. Silikonla göğüs büyütme ameliyatı sonrasında özellikle 1 ay boyunca hasta ağır kaldırmamalı, göğüslerine ciddi bir darbe almamaya dikkat etmeli ve gerekirse cinsel perhiz uygulamalıdır. İlk 1 aylık süreç sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bir şey yoktur.

Silikonla Göğüs Büyütme Fiyatları;

Silikonla Göğüs Büyütme Fiyatları

Silikonla göğüs büyütme fiyatlarında kullanılacak silikonun markası, şekli, hastanın muayene bulguları ve hastane seçimi fiyatın belirlenmesinde çok önemlidir. Bu yüzden yanıltıcı olmaması için makalemizde herhangi bir fiyat bilgisi veremiyoruz. Fiyat bilgisi için bize mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

Silikon Kas Altına mı? Kas Üstüne mi? Yerleştirilmeli?

Silikon Kas Altına mı? Kas Üstüne mi? Yerleştirilmeli?

Silikonla göğüs büyütme ameliyatlarında kas altı tekniğinin de kas üstü tekniğinin de birbirine üstünlüğü yoktur. Her hastada her teknik de her protez de farklı plan daha iyidir. Şöyle ki; Kişinin cildi çok ince ve meme dokusu yoksa kas altı mecbur yapılması gereken tekniktir. Çünkü protezin üstünü örtmek için kasa ihtiyacımız vardır. Bu kişide kas zarı altına da koysanız kas üstüne de koysanız protez bir süre sonra hissedilecektir. Ancak eğer hastanın yeterli meme dokusu varsa ve cildinde incelik ve gevşeklik mevcut değilse kas üstü çok doğal çok güzel netice verir. Kas zarı altı ( subfasiyal )ise kas altı istemeyip cildi ince olan ve spor yapan hastalarda tercih ettiğimiz bir tekniktir.

Netice olarak en iyi yöntem kas altıdır ya da kas üstüdür diyemeyiz. Her hastada en iyi neticeyi almak için her iki teknikte uygulana bilir. Önemli olan hastanın muayene bulgusudur.

Göğüs Silikonu Zamanla Deforme Olur mu?

Göğüs Silikonu Zamanla Deforme Olur mu?

Seksenli yıllardan beri meme silikonu kullanılmaktadır. Ve kullanılan bu silikonu üreten firmalar günümüze kadar kendilerini oldukça geliştirdiler. Mesela eskiden serum dolu silikonlar vardı, jel kıvamı farklı silikonlar vardı, kapsülleri daha kalın ya da daha ince silikonlar vardı. Doğal olarak bunlarla ilgili bir takım sorunlar da yaşanabiliyordu.

Ama günümüzde genellikle pürtüklü yüzeyli ve çok güvenilir silikonlar kullanılıyor. Kullanılan bu silikonlarda yapısı ve özellikleri bakımında ömür boyu rahatça kullanılabiliyor ve deforme olmuyor.

Meme Silikonu Nasıl Patlar? Patlarsa Ne Olur?

Meme Silikonu Nasıl Patlar? Patlarsa Ne Olur?

Günümüzde üretilen silikonların patlaması için içerisine kesici bir cisim girmesi lazım. Örneğin bir bıçaklanma gibi. Bu tarz durumlar dışında silikonun patlama gibi bir ihtimali yoktur. Ama diyelim ki çok düşük bir ihtimal dahi de olsa silikon patladı bu tarz bir durumda bile silikonun içerisinde ki silikon maddesi yapısı itibari ile kesinikle dağılmaz. Dışarıya akmaz.

Yuvarlak Silikon mu? Damla Silikon mu? 

Yuvarlak Silikon mu? Damla Silikon mu?

Damla ve yuvarlak protezlerin arasında çeşitli farklar vardır. Yuvarlak ve damla silikonlar arasında en önemli fark yuvarlak silikonların içerisinde daha yumuşak bir jel yapısı varken damla silikonun içerisinde ise daha sert bir jel yapısı vardır.

Bu iki protez de göğüse yerleştirildiğinde görünüm olarak hemen hemen aynıdır. Ama şöyle bir detay vardır. Damla protezlerin çeşitleri arasına da kısa ya da uzun protezler de mevcuttur. Ve aynı damla silikon dokuz farklı şekilde üretilebilmektedir.

Yuvarlak protezlerde ise en ve boy aynı olacağı için sadece yükseklikleri değişen yuvarlak protezler mevcuttur.

Özellikle seroma dediğimiz ya da kapsül kontraktürü büzüşme hadiseleri damla protezlerde daha az görülür. Bu yönden damla protezler daha güvenilirdir diyebiliriz.

Bir diğer husus zannedilenin aksine damla silikonlar uzun dönemde aşağıya doğru sarkma yapmazlar.

Damla silikonlar yuvarlak silikonlar ile karşılaştırıldığında yuvarlak silikonlar daha esnek bir jel yapısına sahip oldukları için biraz daha fazla esneyebilirler. Ancak damla silikonlarda esneklik yuvarlak silikonlara göre daha azdır.

Silikon seçiminde muayene bulgularının da önemli olduğunu unutmayalım.

Göğüslerde Silikon Olduğu Belli Olur mu?

Göğüslerde Silikon Olduğu Belli Olur mu?

Silikon protez ile göğüs büyütme ameliyatlarında temel felsefe diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi doğal olanı yakalamaktır. Dışarıdan bakıldığında göğüslerde silikon olduğunu anlamak nerede ise imkansız dır. Ancak dokunulduğunda çok düşük bir ihtimal de olsa silikonu hissetmek mümkün olabilir. Bu ameliyattan yaklaşık 3 – 6 ay civarında mümkünken 1 yıla doğru memedeki silikon vücuda tam uyum sağlayacağı için hissedilme de neredeyse %0’a iner.

Silikonun Varlığını Taktıran Kişi Hisseder mi?

Silikonun Varlığını Taktıran Kişi Hisseder mi?

İlk başlarda evet hissedilir. Ama zamanla silikon protez vücutla bütünleşeceği için göğüslerinde ki silikon protezi %99.9 hissetmezler.

Kullanılacak Silikonun Ölçüsüne Nasıl Karar Verilir?

Kullanılacak Silikonun Ölçüsüne Nasıl Karar Verilir?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılacak silikonun büyüklüğüne karar verirken özel bir syzer kullanıyoruz. Bu syzerları özel sütyenin içerisine yerleştirerek her boyutta en küçüğünden en büyüğüne kadar her boyuttaki syzerı kullanarak kişinin sağ memesine başka bir boyutta sol memesine başka bir boyutta veya her iki göğsüne de aynı boyutta ki syzerları yerleştirerek ölçüye hastamızla birlikte karar veriyoruz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

881 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: