Saç Ekimi

Görsel Anlatımlı Videolar

Saç Ektirme Nedir?

Saç ekimi işlemi hastanın yine kendisinde bulunan saç köklerinin kafanın tepesinde açıklık olan bölgeye olan transferine denir. Genelde birçok doktor ve kurum tarafından sıklıkla yapılan bir işlemdir. Buna ameliyat demek biraz güç. Çünkü herhangi bir anestezi uygulaması saç ekimi işleminde yapılmamaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi, ilk önce hastanın ense bölgesinde bulunan saç köklerinin sökülerek alınması ile başlar. Bunun ardından bu saç kökleri yönlerine göre ayrıştırılır. Aslında saç ekiminin bence kırılma noktası bu kısımdır. Çünkü yönlerine göre ayrım yapılmadan saç ekimi yapılır ise, ekim sonrasında biri başka biri başka tarafa bakan saçları görmek hiçte zor olmaz. Buna dikkat saç ekiminin temelidir.

Saç ekimi saç köklerinin toplanıp ayrıştırılmasından sonra beklemeye alınır. Hastanın saçsız olan bölgesinde mikro motorlar yardımı ile minik delikler açılır. Bu açılan deliklere ise, daha önce ayrıştırdığımız saçlar tekrar teker ekilir. Böylece temel olarak saç ekimi işlemi yapılmış olur.

Kaç Farklı Yöntem ile Saç Ekilir?

Temel olarak 2 farklı yöntem vardır.

Bunlar;

* Fue saç ekimi

* Fut saç ekimi

Eskiden hep fut yöntemi ile saçlar ekilirdi. Saçlı deri komple alınıp transfer bu şekilde yapılır idi. Ama son 10 yılı aşkın bir süredir fue yöntemi kullanılarak saç ekimi işleminin izsiz ve daha estetik olarak yapılmasını sağlamıştır. Fue işleminde saç kökleri ile teker teker uğraşılması gerekse de hem izsiz hem de daha şekilli bir ekim gerçekleştiği için bu yöntem artık tercih ediliyor.

Ekilen Saçlar Tekrar Dökülür mü?

Ekim yapılan saçlar tekrar dökülmez. Çünkü ense kökünde ki saç kökleri dökülmeye en dayanıklı olan saç kökleridir. Bu yaradılışta Allah’ın bu şekilde yaratması ile alakalı bir durum. Bu yüzden ense bölgesinde transfer alınır. Bu bölgedeki saç kökleri de güçlü olduğundan dökülme oranı yüzde 5 i geçmez genelde.

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler!

Saç ekimi sonrasında bir gün sonra yıkama yapılır. Bu yıkama bizim tarafımızdan yapılıp hastaya bundan sonraki yıkamaları tarif edilir. Bu işlem mutlaka yapılır.

Saç Ekimi Sonrası Saç Dökülmesi;

Saç ekimi sonrasında ekilen teller bir ay içerisinde dökülür. Bu beklenen doğal bir süreçtir. Bu bir ay sonrasında saçlar kişinin saç çıkma hızına bağlı olarak yeniden çıkmaya başlar. Ortalama olarak bir 5 ay içerisinde saçlar oldukça uzar. Bu süreç sonrasında hasta ister saçlarını kestirir, ister ise, dilediğince uzatabilir.

Ekilen Saçın Üstüne Uyuma!

Ekim yapıldıktan ve tekrar saçların dökülme sürecine kadar yani bir ay süre ile ekilen saç köklerinin üstüne yatılmaması gerekir. Yan yatılabilir veya ekilen saçı koruyacak bir fiziksel örtü ile ekim yapılan saçların korunması lazım gelir.

Saç Ekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Saç ekimi fiyatları ekilen saç kökü yani greft ile belirlenir. Birim fiyatı üzerinden ekilen saç kökü çarpılarak maliyet belirlenir. Genelde bütün saç ekimi merkezleri bu şekilde bir süreci takip eder.

Artık günümüzde saç ekim o kadar pahalı bir işlem olmaktan çıktı. Bir akıllı cep telefonu fiyatlarına saç ekimi işlemleri gerçekleşebiliyor. Tabi ki kafanızda ne kadar açıklık var ve ne kadar saç ekimi yapılacağı bu işlemin ücreti belirleyen en önemli kriteridir.

80 Görüntülenme