Liposuction Estetiği

Görsel Anlatımlı Videolar

Diyet ve egzersiz yaparak eritilemeyen inatçı yağların vakum ile emilerek dışarı alındığı ameliyatlara liposuction estetiği denir. Bu işlem yağ birikimi olan her bölgeye uygulana bilir.

Aynı Seansta Kaç Bölgeye Liposuction Yapılır ?

people, health, body care and beauty concept - close up of slim woman tummy and hips in underwear over blue background

Liposuction ameliyatı esnasında ister klasik isterse de vaser yöntemi ile olsun eğer hastadan 6 litrenin üzerinde yağ almak gerekmeyecek ise vücudun tüm bölgelerinden yağ dokusu tek seansta alınabilir.

Bölgesel Liposuction Ameliyatı

Koltuk Altı Bölgesine Liposuction;

koltuk-alti-liposuction

Koltuk altı bölgesi derken koltuk altındaki kıllı bölgeye liposuction yapmamak gerekir. Lenf dolaşımı açısından sorun oluşturacağı için. Ancak burada kol altı memenin yan kısmındaki bölgede bayanlarda bezen yağlanma daha fazla olabiliyor. Bu işlem hastanın duruşu, kıyafet yakışması açısından çok önemli olabiliyor.

Gıdı (Boyun) Bölgesinden Liposuction;

gidi-boyun-bolgesinden-liposuction

Gıdı liposuctionu ile yağ alma operasyonlarında öncelikle hastanın muayene bulgularına göre değerlendirme yapmak gerekir.

Eğer hastanın çene ucu ile ilgili küçüklük veya geride olma tarzında bir problemi yoksa ozaman gıdı bölgesindeki yağ dokusunu klasik liposuction tekniği ile ya da vaser liposuction tekniği ile efektif bir şekilde azaltabiliriz. Her iki yöntemde de gıdı bölgesindeki yağlar alındıktan sonra kısa bir süre korse kullanımı gerekir. Daha sonra hasta 3-4 hafta sonra final neticesine ulaşır. Böylece güzel ve estetik bir netice elde edilmiş olur.

Bacak Bölgesi Liposuction;

bacak-bolgesi-liposuction

Bacakların kalın olduğu durumlarda liposuction yöntemi ile bacakları inceltme şansımız bulunmaktadır. Ancak burada endikasyonu belirlerken çok dikkatli ve titiz olmalıyız. Çünkü bazen hastalarımız diz altındaki kas dokusunu yağ dokusu zannedebiliyorlar. Muayene esnasında diz altı yağ dokusunu efektif bir şekilde belirledikten sonra eğer cilt altı yağ dokusu kalınlığı fazla ise çok ince kanüller kullanılarak vaser liposuction tekniği ile bacakları efektif bir şekilde incelte biliriz.

Bu tarz ameliyatlarda da her halükarda varis çorabı ya da korse şeklinde kıyafetler kullanmak gerekir. Final neticesine ulaşmak için de ortalama 2 aylık bir süre gerekir.

Karın ve Göbek Bölgesi Liposuction;

karın göbek bölgesi lipo

Göbek ve karın bölgesinden yağ alma konusunda hastanın bayan veya erkek olması fark etmeden hastanın karın bölgesinde sarkma yok ise liposuction ameliyatı rahatlıkla uygulana bilir. Tabi ki burada cilt altı yağ dokusunun kalınlığı çok önemli ve burada cilt altındaki yağ dokusunun belirli bir kısmı korunduktan sonra daha derin yerleşimli yağ dokularını alarak hem başarılı bir netice elde edebiliriz. Hem de dalgalanma riskine karşı hastayı korumuş oluruz.

Bel (simit) Bölgesi Liposuction;

simit bölgesi lipo

Bel çevresinde özellikle erkeklerde yağ dokusu birikimi görülmektedir Bayanlarda ise erkek tipi yağ birikimleri ile karşılaşabiliyoruz. Bu bölgede efektif bir şekilde çalışmak lazım ve bir miktarda diğer bölgelere kıyasla daha agresif çalışmak gerekir. Her ne kadar insanlar spor ve diyet yapsalar da bel bölgesindeki yağları eritemiyor olabiliyorlar. Bu bölgedeki yağlar oldukça dirençli olabiliyor. Dolayısıyla liposuction bu bölgede oldukça efektif bir sonuç sağlıyor.

Sırt Bölgesi Liposuction;

sırt lipo

Sırt bölgesinde özellikle bayanlarda sütyen askısının altında kalan katlanmalar ve aynı zamanda can simitlerinin sırta doğru dönüş kısımlarını efektif bir şekilde alabiliyoruz. Tabi burada özellikle bayanlar daha ciddi sorunlar yaşayabiliyor.

Sütyen askısının altında hareket esnasında oluşan katlanmalar kıyafet tercihlerinde veyahut havuza denize girerken mayo bikini tercihlerinde ciddi problemlere neden olabiliyor.

Sırt bölgesinde yapılan liposuction operasyonlarında da iki teknik uygulanabiliyor. Bu teknikler klasik ve vaser liposuction yöntemleridir. Bu tekniklerin hangisinin uygulanacağı konusunda hastanın muayene bulgularına göre seçim yaparsak eğer en etkili ve en efektif neticeyi elde etmede çok önemli bir adım atmış oluruz.

Liposuction Sonrası Deri Dalgalanması;

Liposuction Sonrası Deri Dalgalanması

Liposuction ameliyatı yapılırken cilt altında belirli bir yağ dokusu korunursa eğer ve daha derin plandaki yağ dokuları vakumla alınır ise dalgalanma riski nerede ise sıfırdır. Ancak öyle bir hasta hayal edin ki cilt altında belirli bir yağ dokusu ne var ne yok alınacak, işte o zaman dalgalanma olabilir.

Bura da tamamen hekiminizin yaklaşımı önemli. Eğer hekiminiz cilt altındaki belirli bir yağ dokusunu korur ise risk nerede ise %0’dır.

Liposuction Sonrası Korse Kullanımının Önemi;

vaser-liposuction

liposuction estetiği sonrası korse kullanımı neticeye olumlu etkisinden dolayı kullanılması mecburidir. Süre olarak her doktorun uygulama pratiğine göre hastanın korse kullanım süresi değişebilir. Ancak ortalama 1 ay korse kullanımı idealdir.

Bu süre özellikle liposuction yaptığımız bölgenin tabana yapışması açısından oldukça önemlidir.

Erken dönemde ödemin geçmesi açısından önemlidir.

-Ameliyat yapılan bölgede seroma dediğimiz sıvı birikimi riskini azaltması açısından çok önemlidir.

Netice olarak liposuction ameliyatı sonrası bölge neresi olursa olsun 3 – 4 hafta boyunca korse kullanmak neticeye olumlu etki açısından gereklidir.

Liposuction Sonrası Diyet Yapılmalı mı? Ne Zaman Yapılmalı?

Liposuction Sonrası Diyet Yapılmalı mı

Açıkçası liposuction ameliyatı sonrası diyet yapılması çok doğru değildir. Alınan miktar ne olursa olsun ortalama 10 gün boyunca hasta diyet yapmamalı sağlıklı beslenerek kendini toparlaması gerekir. Yani diyet yaparak aç kalma şeklinde bir diyetten bahsediyorum bu tarz diyetlerin çok doğru olduğunu düşünmüyorum.

Liposuction  Estetiğinde Boy ve Kilo İndeksinin Önemi;

Liposuction Estetiğinde Boy ve Kilo İndeksinin Önemi

Hastalarımızı muayene ederken veya telefona bilgi almak isteyen hastalarda yaşlarını, boylsarını, kilolarını ve bayansa doğum yapıp yapmadıklarını sorarız. Burada boy – kilo oranı veya vücut kitle indeksi liposuction ameliyatının endikasyonunu belirlerken çok etkilidir. Bunu şöyle örneklendirebiliriz; Mesela 90 kiloluk bir hastanın boyu 1.50 ise liposuction ameliyatı peşinen yapmamak gerekir. Ancak 90 kiloluk bir hastanın boyu 1.80 ise liposuctiondan çok fayda görebilir. Burada boyun veya kilonun tek başına değerlendirilmesinin bir önemi yoktur. Bunları kombine olarak değerlendirmek gerekir.

Liposuction Ameliyatı Fiyatları;

lipo

İster vaser olsun ister klasik ya da lazer tekniği hastanın muayene bulguları incelenmeden yani hangi bölgeden veya bölgelerden yağ alınacak, kaç litre yağ alınacak bilinmeden ayrıca hastane seçimi ve operasyon esnasında germe ameliyatı uygulanıp uygulanmayacağı fiyat hususunda çok önemlidir. Bu yüzden makalemiz de  ortalama da olsa bir fiyat bilgisi veremiyoruz. Bu yanıltıcı olabilir hatta doktor hasta ilişkisinde güven bile sarsa bilir. 

Fiyat bilgisi için telefon veya mail yolu ile bize ulaşabilir ve ücret hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

265 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: