Kol Germe

Kol Germe

Kollarımızda Neden Sarkma Olur?

Kol estetiği ameliyatları arasında en çok bilinen ve rağbet gören operasyon kol germe ameliyatıdır. Bu yazımda kol germe ameliyatı düşünen veya merak edenlere bilgi vermeye çalışacağım.

Kol germe ameliyatından bahsetmeden önce kolumuzun neden sarktığını bilmemiz lazım. Temel olarak çok sık kilo alıp veren insanlarda özellikle kolun alt kısmında sarkmalarla karşılaşılır. Kol sarkıklığı kimlerde ne zaman görülmeye başlar? Burada özellikle bu sorundan dolayı şikayetçi olan hastalar çoğunlukla bayan hastalardır. Ve ağırlıklı olarak 30’lu yaşların üzerindeki hastalardır.

Burada temel neden hastanın sık kilo alıp vermesidir. Veyahut hayla kilolu olmasıdır. Özellikle koldaki sarkma ile ilgili bize başvuran hastalarda ameliyat endikasyonumuzu belirlemeden önce hastayı ciddi ölçüde muayene etmeliyiz.

Liposuction ile Kol İnceltme!

Liposuction ile Kol İnceltme

Örneğin muayene sonucu olarak koldaki sarkma çok ciddi değil ise ve hasta kolunun kalınlığından şikayetçi ise sadece liposuction yöntemi ile hem kol altındaki hem de kolun bütünündeki kalınlığı ciddi manada azaltabiliriz.

Bu işlemi çoğunlukla genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Ameliyat süresi ortalama olarak 45 dakika ile 1 saat arasındadır. Sadece kol liposuctionunda. Daha sonra yaklaşık 3 hafta boyunca kompresif bandaj yani kol korsesi kullanılması gerekiyor. Mütakiben arzu ettiğimiz gibi korsesiz tişört ya da askılı badi giyerek en azından sarkmamış ve ince bir kol ve omuz şeklinde kendimizi sosyal yaşantımıza bırakabiliriz.

Kol Germe Ameliyatında Sarkmanın Derecesinin Önemi!

Kol Germe Ameliyatı

Mesela kol sarkması liposuction ölçüsünden biraz daha fazla ise yani artık kol germe ameliyatına ihtiyaç varsa burada da yine sarkmanın derecesi çok önemli. Eğer sarkma çok az ise yine liposuction ile kombine ederek sadece koltuk altına yapacağımız bir kesi ile koldaki doku fazlalığını içeriye doğru toplayabiliriz. Burada koltuk altına yapacağımız kesimizi gizleyeceğimiz için hastalar iz ile ilgili bir sorun yaşamazlar.

Ancak bazen öyle hastalar ile karşılaşıyoruz ki, mesela hasta 150 kilodan 70 kiloya düşmüştür. Yani yarısını kendisinden uzaklaştırmıştır. O zaman klasik kol germe ameliyatı yapmak gerekir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır

Buda yine koltuk altı kıvrımına paralel bir kesi ve kolun iç kısmından hastanın ihtiyacına göre belki kısa T, belki neredeyse dirsek hizasına yakın bir bölgeye kadar kesi yaparak kol germe ameliyatı yaparız.

Bu ameliyatı da yine genel anestezi ile hastane koşullarında yapmak gerekir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2 saattir. Öncelikle liposucrtion ile var olan yağlar alınır. Daha sonra yapacağımız plana göre koldaki deri fazlalığını uzaklaştırırız.

Diğer ameliyatlarımızda olduğu gibi kol germe ameliyatlarımızda da özellikle yaptığımız bu ameliyattaki kesi izleri dikişlerini estetik kendiliğinden eriyen gizli dikişler ile kapatarak en azından iz açısından size sorun oluşturmayacak şekilde çalışacağız.

Ameliyat Sonrası;

kol estetiği

İyileşme dönemini tamamladıktan sonra yaklaşık olarak 2 – 3 hafta sonra bu mevcut kesimiz ile ilgili olarak özellikle jel silikon bantlar veya kremler ile tedavimize devam edeceğiz. Ve ortalama 3 – 4 ay içerisinde kolumuzdaki kesi izimizin belli belirsiz hale gelmesini hedefleyerek tedavilerimizi uygulamaya devam edeceğiz.

Kol germe estetiği ameliyatından sonrada yine liposuction da olduğu gibi yaklaşık 3 – 4 hafta boyunca kol korsesi kullanılması gerekecek. Ameliyatın final halini alması yani bölgedeki ödem ve şişliklerin geçmesi için gereken sürede yaklaşık 1 – 2 aydır.

Kol germe ameliyatı sonrası kol tekrar sarkar mı?

Kol germe ameliyatı sonrası kol tekrar sarkar mı

Eğer sarkmış bir kola kol germe ameliyatı yapıyorsak ve hasta ameliyat sonrasında aşırı kilo alıp vermeler yaşamıyor ise kolda tekrar sarkma görülmez. Netice olarak bu ameliyatı tekrar olmanız gerekmeyecek ve çok rahat bir şekilde arzu ettiğiniz şekilde tişört olsun badi olsun giyebileceksiniz.

Kol Germe Ameliyatı Fiyatları;

Kol germe estetiği ameliyatlarında ücreti belirlerken öncelikle hastanın muayene bulguları incelenmeli ve kola nasıl bir yöntem uygulanacağına karar verilmelidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi kol germe ameliyatlarında sadece liposuction da uygulanabilir, klasik teknik de. Bu yüzden makalemizde fiyat bilgisi belirtmemiz muayene bulguları incelenmeden yanıltıcı olacaktır.

Fiyat bilgisi için bize mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

257 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: