Klasik Kepçe Kulak Ameliyatı

Görsel Anlatımlı Videolar

Kepçe kulak estetiği teknikleri içerisinde klasik kepçe kulak tekniği daha güvenilir, daha sağlam ve daha emin bir yöntemdir.

Klasik teknikte özellikle şunu net olarak söyleyebilirim, muayene bulgusu ne olursa olsun her kulağa uygulana bilir.Bu tekniğin herhangi bir kısıtlılığı yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

klasik-kepce-kulak

Kulak lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra kulak arkasından 2 – 2.5 santimlik bir kesi yaparak bu ameliyata başlıyoruz. Ve kulak kıkırdaklarını görerek kulağı şekillendiriyoruz. Eğer kulaktan kıkırdak çıkartmak gerekiyor ise yine kulak arkasından çalışarak eni yaklaşık 4 – 5 milimetre olacak şekilde uzun bir elips halinde kıkırdak fazlalığını uzaklaştırıp kıkırdağı yeni baştan onarıyoruz.

Kıkırdak dokuyu görerek şekillendirdiğimiz için ve şekillendirme esnasında bütünlüğünü bozmadığımız için bu yöntem %99 oranında başarılı bir yöntemdir.

Kepçe kulağı şekillendirme işlemini bitirdikten sonra kulak arkasına yapmış olduğumuz kesiyi estetik kendiliğinden eriyen gizli dikişler ile kapatıyoruz. Dolayısı ile dikiş alınması gerekmiyor.

Ameliyatı tamamladıktan sonra tabi yine diğer ameliyatlarımızda olduğu gibi işlemi lokal anestezi ile yaptığımız için hastanın operasyona interaktif olarak katılımını istiyoruz. Yani diyelim sağ kulağı bitirdiğimizde hastaya göstererek beğenip beğenmediğini soruyoruz. Hatamızın kulağının ne kadar geriye veya yukarıya alınmasını istediğini soruyor ve hastamızın fikirlerine uyuyoruz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası;

klasik-kepce-kulak-fiyatlari

Dolayısıyla ameliyatımızı tamamladıktan sonra kulağımıza minik bir bandaj yapıyoruz. Bu bandajı da sadece 4 parmak genişliğinde bir saç bandajı ile kapatıyoruz. Özellikle kocaman sargılar kullanmadığımız için kulakta çok travmatik bir görüntü olmuyor.

Özellikle bayanlarda saç bandı aksesuar olarak da kullanıldığı için ameliyat olduğu dahi anlaşılmıyor. Bu bandajı 2 gün sonra açıyoruz. Bandajınızı açtığımızda banyo yapmanıza, saçınızı yıkamanıza ve ameliyat bölgesine su değmesine izin vereceğiz.

Bandajınızı açtıktan sonra saç bandını sadece gece uyurken 2 hafta boyunca kullanmanızı isteyeceğiz. Gündüz vakti saç bandı kullanmanızın gerekli olduğunu düşünmüyorum. Özellikle bayan hastalarda hocam ben gündüzde kullanayım mı? Gibi sorular soruyorlar. Bu benim önerim değil gündüz kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak gece uyurken 2 hafta boyunca kullanmanızı öneriyorum.

Özellikle uyku esnasında bilinç dışı istemsiz hareketler ile kulağımıza zarar vermemek için korumak ve kollamak durumundayız. Bunu da en rahat, en pratik yapabileceğimiz yöntem gece uyurken saç bandı kullanmak.

Ameliyat Sonrası Kulak Görünümü;

kepce-kulak

Ameliyattan 2 gün sonra kulağınızdaki pansumanı açtığımızda kulağınızda bir miktar kızarıklık olacak. Bir miktar şişlik olacak. Eğer kıkırdak çıkartmak gerekmemiş ise %95 morlukla karşılaşmayacaksınız. Yaklaşık 4 – 5 gün içerisinde de hemen hemen kimsenin anlamayacağı ölçüde iyileşmiş olacaksınız.

Yine ip ile askı tekniğinde olduğu gibi klasik teknik yönteminde de ameliyat esnasında kulağınızı olması gerekenden 1 – 2 santim daha geriye doğru konumlandıracağız. 2 – 4 hafta arasında kulağımızda milimetrik esneme olacak ve final haline ulaşacak. Bizim esas hedeflediğimiz final halimizin natürel olabilmesi.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

klasik-kepce-kulak-ameliyati

Klasik kepçe kulak ameliyatı kullanılarak gerçekleştirilen kulak estetiği ameliyatları yaklaşık 40 – 45 dakika aralığında sürer. Tabi ki bu süre hastanın muayene bulgularına göre 30 dakikaya da düşebilir. 1 saate de çıkabilir.

Nerede Yapılır?

klasik-teknik-ile-kepce-kulak-duzeltme

Klasik teknik hastanelerde veya kliniklerde rahatlıkla uygulana bilir. Ameliyatın nerede yapılacağına hasta ve doktor birlikte karar verir.

Kulakta İz Kalır mı?

kulak-kepcelesmesi

Kepçe kulağın düzeltilmesi için yapılan kesi kulak arkasından olacağından ameliyattan hemen sonra saç bandı kullanımı bittikten sonra bile ciddi bir ölçüde gözükmez. Ortalama 6 – 9 ay sonra ise kesi izi dışarıdan kulak arkasına bile bakıldığında %99 oranın da belli olmaz.

Kulak Zamanla Tekrar Kepçeleşir mi?

kulak-ameliyati

Ameliyat ettiğimiz hastaların kulaklarının tamamen eski haline döndüğü ile hiç karşılaşmadık. Tabi ki çok nadir de olsa revizyon yaptığımız hastalarımız da oldu. Netice olarak klasik teknik ile kepçe kulak ameliyatlarında revizyon ihtimali, kulağın tekrar kepçeleşmesi ihtimali sadece %1’dir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları;

klasik-kepce-kulak-tedvisi

Kepçe kulak estetiği ameliyatlarının maliyetini belirlerken muayene bulguları başta olmak üzere bir Çok faktör fiyat üzerinde oldukça etkilidir. Örneğin yapılacak olan kepçe kulak operasyonu hastanede mi yapılacak yoksa klinikte mi? Kulaktan kıkırdak çıkarılacak mı? Çıkarılmayacak mı? Kulakta ki kepçeliğin oranı gibi birçok faktör ücreti belirlememizde rol oynuyor.

Bu yüzden ortalama dahi olsa makale içerisinde fiyat belirlemeyi yanıltıcı olduğundan uygun bulmuyoruz.

Fiyat bilgisi için bize mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

272 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: ,