Karın Germe

Görsel Anlatımlı Videolar

Nedir?

Karın germe ameliyatları karın kasları gevşemiş, karnında sarkmalar olan yada doğum sonrası veya aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak karnında çatlaklar oluşmuş kişilere uygulanan cerrahi bir operasyondur.

Kimlere yapılır?

karin-germe-estetigi

Karın germe hastalarımızın çoğunluğunu bayanlar oluşturuyor ama tabi ki erkeklerde karın germe ameliyatı olabiliyor.

Karın Germe Öncesi Süreç;

karin-germe-ameliyati

Hasta kan sulandırıcı herhangi bir ilaç almamalı, ameliyata yaklaşık eğer ameliyat olacağı tarih 1 – 2 hasta kala sigara kullanmamalı, ameliyat zamanı belirlenirken mümkünse adet tarihine getirmemeye çalışmalı bunlar dışında hasta hastaneye geldiğinde kan testleri yapılıyor ve anesteziye hazırlanıp planlamalar yapıldıktan sonra ameliyata alınıyor.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

karin-sarkikligi

Hangi anestezi türü kullanılır? Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ne kadar sürer?  Ortalama 2 – 3 saatlik bir ameliyattır. Burada temel olarak karın germe ameliyatının mantığı göbek deliğimiz ile sezeryan izinin sezeryan kesisinin olduğu bölgedeki cilt ve cilt altı yağ dokusunu sanki bir eş kenar dörtgen gibi vücuttan uzaklaştırdığımızı hayal edin.

Bu arada kalan parçayı çıkarttıktan sonra göbek deliğimizin orada kalan kısmı gererek aşağıya doğru alıyoruz ve alt nokta ile sağlam deri ile birleştiriyoruz. Olması gereken yere yeni bir göbek deliği oluşturuyoruz. Göbek deliğinin tarzını belirlerken yine hastanın fikirlerini sorarak zevkine ve beklentisini anlayarak yapıyoruz.

Dikkat! Karın germe ameliyatının yapılış şekli bu olsa da ruhunun bu olmadığını bilmenizi isterim. Karın germe ameliyatının ruhu tamamen cilt altında karın ön duvarında yaptığımız müdahalelerde gizlidir.

Özellikle karın germe ameliyatında karın ön duvarı kaslarını kuruvaze katlayarak karın ön duvarımızın biraz daha sağlam biraz daha dayanıklı olmasını sağlarız. Ve iç organlarımız dışa doğru bombelik yapamayacağı için daha düzgün bir karın dokusuna sahip oluruz. Esasen bu ameliyatın ruhu budur ve kalıcılığını da bu sağlar.

Karın germede Liposuction Uygulaması;

karin_germe

Karın germe ameliyatında özellikle türk popülasyonunda %95 olasılıkla liposuction ameliyatı ile kombine etme lüzumu hissettim. Özellikle mide bölgemizde ve bel yanlarımızda anormal yağ birikimlerini vücudu daha güzel bir şekillendirebilmek amacı ile liposuction yöntemi ile uzaklaştırmak çok güzel netice elde etmemizi sağlar.

Karın ön duvarı katlama işlemini ve liposuction işlemini yaptıktan sonra karın derisini gererek kapama işlemine başlarız.

Burada özellikle ameliyat olan hastalarımız farkında olmaz ama cilt altı dokularımızı ne kadar başarılı bir şekilde uç uca getirirsek estetik neticemizde o kadar iyi olacaktır.

Karın germe ameliyatında kullanılan dikişler her halükarda estetik kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Bu yüzden ameliyat sonrası süreçte dikiş alınması gerekmeyecektir.

Ameliyat Sonrası Süreç;

karin-germe-ucretleri

Ameliyat sonrasında ilk on gün oklava yutmuş gibi dimdik durmanızı istemiyoruz. Ancak 90 derece eğilmenizi de istemiyoruz. Çok hafifi kendinizi öne doğru bırakırsanız eğer dikiş hattında ki gerginlik azalacağı için hem konforunuz artacak ağrı ve sızılarınız azalacak hem de estetik neticemiz daha iyi bir hale gelecek.

Ameliyat sonrası kullanılan drenleri halk tabiri ile hortumları ortalama gelen miktarına göre 1 hafta içerisinde alıyoruz. Ve bu ameliyatı olan bir hasta ortalama 2 hafta sonra günlük yaşantısına dönebilir.

Ameliyatınızın üzerinden 1 ay geçtikten sonra arzu ediyorsanız mekik çekmede dahil olmak üzere her türlü sportif aktiviteyi yapabilecek durum da olacaksınız.

Karın Germe Ameliyatı Kişiden Kişiye Değişir mi?

karin-germe-ne-kadar

Her hastanın karını aynı kolaylıkta ya da aynı zorlukta olmaz. Eğer hasta çok aşırı kilo vermiş biri ise örnek olarak; 120 – 130 kilodan 60 – 70 kiloya düşen insanlar var. Bu tip hastalarda yapılan karın estetiği operasyonları daha zordur.

Bazı hastalarda ise rın bölgesi çok sıkı oluyor hasta size karın germe yapamayız dediğimiz hastalar bile oluyor. Yani karnında çatlaklar olsa bile çok fittir, spor yapıyordur. Yani illa her gelen hastaya karın germe yapalım demiyoruz. Karnında çatlaklar olan ama karın germe ameliyatı yapılamayan hastalara ne yapılabilir? Bu tip hastalarda yapılacak olan işleme muayene sonrası karar verilebilir.

Karın Germe Kesi İzleri;

karin-sekillendirme

Karın germe ameliyatı esnasında biz kilotun içerisinde kalacak şekilde ve yanlara uzayacak şekilde bir kesi gerçekleştiriyoruz. Eğer hastanın karnı çok sarkmış ise hatta belinden itibaren bir sarkma varsa bu tip hastalarda izler biraz daha uzamak zorunda çünkü karın germe yaptıran kişiler bunu bilirler bölgede izin biraz uzaması sorun değil ama eğer bölgede izi uzatmamak için nohut kadar hatta mercimek kadar bir potluk kalsa bu hastaya ciddi derecede rahatsız ediyor. Bu nedenle de bu ameliyatı yaptığımızda hastada kesi izi birazcık uzun olabilir ama karın bölgesi çok daha iyi bir şekilde şekilleniyor.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik Süreci;

karin-nasil-gerilir

Karın germe yaptırmış ve daha sonrasında çocuk sahibi olan bir çok hasta var. Bu yüzden rahatlıkla karın germe sonrası hamile kalacağınızı net bir şekilde söyleye bilirim. Karın germe ameliyatı olmak artık size hamilelik izni vermeyen bir şey değildir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem mi?

karin-sarkikligi-ameliyati

Karın germe ameliyatı ağrılı bir işlem değildir. Ama hiç ağrısız da diyemeyiz. Aslında bütün ameliyatlar için bu geçerlidir. Ağrı göreceli bir kavram mesela diyelim ki ayı gün içerisinde muayene bulguları birbirine çok yakın 3 tane hastanın ameliyatını gerçekleştirdik. hastalarımızdan bir tanesi odada geziyor. Bir tanesi sigara içmek için bir yerler arıyor. 🙂 Bir tanesi de yatakta yatıyor ve ağrım var diyor. Netice olarak bu tamamen göreceli bir kavramdır.

Ama gerçekten objektif olarak değerlendirecek olursak karın germe ameliyatları çok ağrılı işlemler değildir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri;

karin

Her ameliyatta olduğu gibi tabi ki karın germe estetiğinde de bir takım riskler mevcuttur. Bu riskler; Enfeksiyon, kan ve serum toplanması, bölgedeki doku kaybı, buradan pıhtı akması, asimetri ve his kusurudur.  Bahsettiğim bu risklerin görülme ihtimali son derece düşüktür. Ancak bu tarz bir risk durumuna karşı önlemler ile hasta tedavi edilir.

Karın Germe Ameliyatında Riski Azaltmanın Yolu;

karin-ameliyati-fiyatlari

Cerrahi işlemlerde riski azaltmanın en önemli yolu ameliyat öncesi hastayı iyi değerlendirip ameliyata düzgün bir şekilde hazırlamaktır. Ayrıca ameliyat öncesinde hastanında doktorunun söylediği şeyleri yapması önemlidir. Örnek olarak; Sigara kullanımı, kilolu hastalarda ameliyat öncesi diyet uygulama gibi.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları;

karın germe dameliyatı yapan doktor

Karın germe ameliyatların da fiyatın belirlenmesini etkileyen bir çok kriter vardır. Bunların en başında muayene bulguları gelir. Muayene bulguların da karın ne kadar gerilecek? karın germe dışında liposuction yapılacak mı? Hastane seçimi gibi bir çok kriter de fiyatta oldukça etkilidir. Bu yüzden maalesef makalemizde herhangi bir fiyat bilgisi veremiyoruz.

Fiyat bilgisi için bize mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

 

127 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: