Jinekomasti

Görsel Anlatımlı Videolar

Jinekomasti Nedir?

Erkek memesindeki aşırı sarkma, yağlanma ve büyümeye jinekomasti denir. Erkeklerde görülen bu problem jinekomasti ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Jinekomasti Evreleri ve Tipleri;

Jinekomasti İlaç İle Tedavi Edilebilir mi

Jinekomasti tipleri içeriğine göre sınıflandırılır. Genelde içerik olarak baktığımızda yağ dokusu olabilir, süt bezi dokusu olabilir ya da mixtip olarak da adlandırılan her iki dokuda olabilir.

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Jinekomasti Sonrası His ve Duyu Kaybı

Jinekomasti olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu birincisi üzerinizi çıkartıp aynada kendinize bakmanız. Göğüs bölgenizde normalde olmaması gereken bir büyüklük görüyor iseniz o zaman bir soru işareti koymalısınız. Bunu yaptıktan sonra özellikle pektoral kas yanı göğüs kaslarınızı kasarak vücut geliştiricilerin yaptığı şekilde kasarak bir tarafınızı diyelim kastınız diğer elinizle göğüs dokularınıza dokunduğunuzda eğer kasın üstünde oynayan dokular yağ dokusu ya da süt bezi var ise gerçekten sizin jinekomastiniz var demektir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Beslenme;

Her ameliyattan sonra ilk hafta canınız ne istiyorsa abartmadan hoşunuza giden her şeyi yiyin. Çünkü ameliyat bir travmadır cerrahi bir travmadır ve bu travmadanda vücudun iyileşebilmesi için desteğe ihtiyacı var ve biz bu destekleri yapı taşlarımızı proteini, nerjiyi, karbonhidratı yediklerimizle elde edebiliyoruz.

Dolayısıyla ilk bir hafta abartmadan her şeyden yemelisiniz. Ancak bir haftayı geçtikten sonra yine hangi ameliyat olursa olsun fark etmez yediğimize içtiğimize sağlıklı olmak kaydıyla dikkat etmeliyiz ve ne kadar enerji harcıyorsak o kadar kalori almalıyız o kadar besin almalıyız.

Netice olarak ilk bir hafta kontrollü olmak kaydıyla özgürsünüz. Bir haftadan sonra sağlığınıza dikkat ederek düzenli sağlıklı beslenmelisiniz.

Erkeklerde Areola Küçültme Ameliyatı;

Jinekomasti Ameliyatında Ne Kadar Yağ Alınır

Bazı kişilerde göğüs ucundaki renkli kısmın çapının normalden çok daha büyük olduğu gözlemliyoruz. İdeali erkek de meme ucu çevresindeki areola yani renkli kısmın çapının yaklaşık olarak 12 – 15 milimetre olmasıdır. 12 – 15 milimin üstünde olduğunda diyelim 20 – 25 milim olduğunda göğüs ucundaki bu renkli kısmı göğüs ucundan kesi yaparak başarılı bir şekilde küçültüle bilir ve yine %99.9 her hangi bir iz problemi ile karşılaşılmaz.

Erkeklerde Meme Ucu Şişkinliği;

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu

Bazı erkeklerde hiç jinekomasti problemi olmaksızın sadece meme ucunda şişkinlik olabilir. Bu tarz olgularda çoğunlukla sadece göğüs ucunun alt kısmında süt bezi dokusunun büyümesi neden olur. Yine bu problemin tedavisini göğüs ucuna herhangi bir kesi yapmadan 3D jinekomasti tekniği ile ortadan kaldıra biliriz.

Jinekomasti Ameliyatı ve Dren Kullanımı;

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Sosyal Hayata Dönüş

Jinekomasti ameliyatlarında teorik olarak dren kullanımı söz konusu hatta meslekdaşlarımın büyük çoğunluğunun da dren kullandığını görüyorum. Ancak ben mesleki pratiğim de hemen hemen hiç dren kullanmayanlardanım ve dren kullanmamanın da herhangi bir sorunla beni karşılaştırdığını düşünmüyorum. Dolayısıyla bu ameliyatı yaparsak dren kullanmayacağız.

Jinekomasti Ameliyatı Riskleri;

Jinekomasti Ameliyatı Komplikasyonları

Yapılan herhangi bir ameliyattan sonra elbette bir komplikasyon riskini hekim olarak biz hasta olarak sizler üstleniyorsunuz. Jinekomasti ameliyatlarında komplikasyon oranları çok çok düşükmolan ameliyatlardandır.

Temel olarak baktığımız da her ameliyatta enfeksiyon, hematom, seroma ( hematom kan birikmesi, seroma serum birikmesi ) şeklinde bir üçleme komplikasyon halkası riski vardır. Ben buzamna kadar ki jinekomasti ameliyatlarımda herhangi bir komplakasyon riski ile karşılaşmadım. Hematom ve seroma çok nadir karşılaşılabilen problemlerdir. Ancak bunların çözümü de elbet vardır.

Sonuç olarak ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyon riskleri bu saydıklarım. Bunlar dışında ilerleyen dönemlerde ameliyat yapılan bölgede yüzey dengesizlikleri ile karşılaşılabilir.  Dokunun az alınması yada çok alınması ile karşılaşıla bilir.

Özet olarak şunu tekrar vurgulamak isterim jinekomasti ameliyatları komplikasyon risklerinin çok düşük olduğu ameliyatlardır. Olası bir komplikasyon durumunda ise bu komplikasyon klinik ortamında bile çözülebilir.

 Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Jinekomasti Ameliyatı ve Dren Kullanımı

Jinekomasti estetiği sonrasında %99.9 ağrı probleminiz olmayacak. Bu hem uyguladığımız teknikler hem ameliyat sonrası uyguladığımız sinir blogları sayesinde bu kadar yüksek oranda ve net bir şekilde söyleye biliyoruz.

Ufak tefek sızılarınız kol kaldırmada kol indirmede majör hareketlerde ufak tefek sızılar olabilir.  Ancak ağrı problemi yaşamayacaksınız.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Sosyal Hayata Dönüş;

Erkeklerde Meme Ucu Şişkinliği

Jinekomasti ameliyatından sonra sosyal hayata dönüş esasen aynı gün bile olabilir. Diyelim ki X bir hasta düşünün jinekomasti ameliyatını sabah yaptıysak akşam  çok rahatlıkla eğlenmeye bile gidebilir.  Ancak benim önerim 2 gün sonra banyo yapmalarına izin verdiğimiz için hastalarımıza 48 saat geçtikten sonra duşlarını banyolarını yaptıktan sonra sosyal dönmeleri şeklinde. Bu hastanın yaşam sitiline isteklerine göre de değişir.

Jinekomasti Ameliyatında Ne Kadar Yağ Alınır?

Erkeklerde Areola Küçültme Ameliyatı

Operasyon esnasında memeden ne kadar yağ alınacağı hastanın muayene bulgularına göre değişiyor. Ortalama olarak değerlendirme yapacak olursak her bir göğüs için maksimum aldığımız yağ oranı 900 cc civarında yağ alımı yapıyoruz. Tabi ki bu değer muayene bulgularına göre çok değişken olabilir.

Jinekomasti Sonrası His ve Duyu Kaybı;

3D Jinekomasti Estetiği Sonrası Beslenme

Jinekomasti ameliyatından sonra ameliyat yapılan bölgede his ve duyu azalması erken dönemde karşılaştığımız bir durumdur. Ancak bu ortalama 1 hafta ile 1 ay içerisinde nerdeyse tamamen düzelebilen ve herhangi bir his kaybı ve duyu kaybına neden olmayan bir ameliyattır.

Jinekomasti İlaç İle Tedavi Edilebilir mi?

Büyük Memeli Erkeklerin Psikolojisi

Dünya üzerinde çoğu hastalık ilaç ile tedavi edilebilir ama jinekomasti ialaç ile tedavi edilebilecek bir rahatsızlık problem değildir.  Ancak burada ufak bir istisnayı göz önünde bulundurmak lazım eğer jinekomastinin nedeni hormonal bir problem ise hormonal dengenin düzenlenmesi için ilaç tedavileri gerekebilir.

Acak bu jinekomastinin iyileşmesi ameliyat olmadan düzeleceği manasına gelmez. Hormonal denge sağlandıktan sonra yeni o hastanın jinekomasti ameliyatı olması gerekir. Özet olarak jinekomasti ilaç ile düzelebilecek bir hastalık değildir.

Spor ve Diyet ile Jinekomasti Sorunu Giderilebilir mi?

3d Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Spor ve diyetle jinekomasti problemi bence spor ile gitmez. Ancak lütfen sporunuzu yapın jinekomasti problemini çözeceğini düşünmüyorum ancak sağlığınız açısından bile spor yapmanız sizin için iyidir.

Jinekomasti Atleti, Ameliyatın Yerini Tutar mı?

3D Jinekomasti Ameliyatı Vücutta İz Kalır Mı

Jinekomasti atleti kullanımı her halükarda ameliyatın yerini tutmaz. Bunu kabaca tarif etmek gerekirse evi temizlerken evdeki süprüntüyü halının altına süpürmek gibi yani bu temizlik yaptığınız manasına gelmiyor. Dolayısıyla bir jinekomasti atleti giydiğinizde siz bunu sadece kamufle ediyor sunuz problemi çözmüyorsunuz. Oysaki jinekomasti ameliyatı o kadar kısa, o kadar kolay ve risk oranları o kadar düşük ki jinekomasti atleti kullanmanıza değmez.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Korse Kullanımı?

3D Jinekomasti Ameliyatının Başarı Oranı

Jinekomasti ameliyatı bitiminde hastamızı korsesini giydirerek uyandırıyoruz. Korsemiz kolsuz yelek şeklinde önden çıtçıtlı olarak nitelendirilebilen bir korsedir. Bu korseyi hastalarımıza 3 – 4 hafta aralığında kullandırıyoruz.  Yelek tarzında olduğu ve gömlek içerisinde belli olmayacağı için bunu çok rahatlıkla kullana bilirsiniz.

Kaç Kiloya Kadar Jinekomasti Yapılabilir?

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım

Jinekomasti ameliyatlarında kilo sınırı yoktur. Kiloya göre bir sınırlama yapmak esasen doruda değildir. Burada en önemli olan nokta hastanın muayene bulgusudur.

Jinekomasti Ameliyatını Sigorta Karşılar mı?

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım

Estetik ameliyatların hiç birisini özel sağlık sigortaları ya da SSK karşılamaz. Dolayısıyla siz olabileceğiniz herhangi bir estetik ameliyatta eğer devlet hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde olacak iseniz  yasal olarak devletin belirlediği ücreti yaparak bu ameliyatı olabilirsiniz. Eğer birisi size jinekomasti de dahil herhangi bir estetik ameliyatı ücretsiz bir şekilde olabilirsin diyorsa bunun yasal olmadığını bilmenizi isterim.

Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı;

Jinekomasti Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım

Jinekomasti operasyonlarında üst yaş sınırı yok hasta istediği yaşta 60 yaşında 70 yaşında dahi bu ameliyatı rahatlıkla olabilir.  Yeter ki ameliyata engel olabilecek eşlik eden bir  hastalığı yada herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanımı olmasın.

Yaşın küçük olduğu durumlarda özellikle 16 – 17 yaşından itibaren bu ameliyatları yapabiliriz. Dolayısıyla alt sınır olarak 16 yaşı alt sınır olarak almalıyız üst sınırda yok.

Jinekomasti Ameliyatını Hangi Branş Doktorları Yapar?

Jinekomasti Nedir

Şurası kesinlikle bir gerçek jinekomasti ameliyatı estetik bir girişimdir. Olmayı düşündüğünüz her estetik ameliyatı ve dahi jinekomasti ameliyatını estetik plastik cerrahları yapar. Burada tabi başka branşlardan olup da jinekomasti ameliyatını yaparım diyen hekimlere bence itibar etmemelisiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Tekrar Yağlanma Olur mu?

Jinekomasti Evreleri ve Tipleri

Jinekomasti ameliyatı sonrasında %99.9 tekrar yağlanma olmaz. Bu mantıksız gelebilir sizlere ama ben bu ameliyatlardan çok fazla yaptım ve ameliyattan sonra 20 kilo alan bir hastada bile göğüs bölgesinde tekrar bir yağlanma ve meme büyümesi gibi bir problemle karşılaşmadım.

Jinekomasti Fiyatları

Operasyon fiyatlarımızı maalesef makalelerimizde yayınlayamıyoruz. Çünkü makalede geçireceğimiz ortalama bir fiyat bilgisi muayene bulguları sonrası yanıltıcı olabilir ve hasta doktor ilişkisinde güvensizliğe yol açabilir. Fiyat bilgisi için bize mail veya telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM…

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

281 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler:

2 comments:

can hoca6 Haziran 2018 at 13:51Reply

merhabalar,
biraz indirim yapabilir misiniz? bütcemi aştı biraz ve bu psikolojik olarak insanı etkilediği için zor durumdayım.

admin5 Ekim 2018 at 01:22Reply

0543 241 3 241 nolu WhatsApp hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.. mutlaka elimizden gelen yapılacaktır..