Burun Estetiği

Görsel Anlatımlı Videolar

Burun Estetiği Nedir?

Anatomik veya farklı nedenlerden dolayı yapısal olan buruna şekil vermek estetik ve efektif bir görünüme kavuşturmak için yapılan operasyonlara burun estetiği ameliyatı ( rinoplasti )denir.

Burun Estetiği Tedavi Olma Özelliği de Taşır;

burun-ameliyati

Burun Estetiği ameliyatlarında hastanın nefes alma ve horlama gibi sorunları varsa bunlarda tedavi edilebileceğinden burun estetiğini sadece estetik bir işlem olarak değerlendirmek yetersiz olacaktır. Bu operasyonun hastanın muayene bulguları neticesinde tedavi olma özelliği taşıdığını da söyleyebiliriz.

Operasyon Nerede ve Hangi Anestezi Türü ile Yapılır?

burun ucu estetiği

Buruna cerrahi bir işlem uygulanacak ise yani açık veya kapalı rinoplasti ile burun şekillendirilecek ise tabi ki hastanelerde ve genel anestezi altında yapılabilir.

Ancak buruna sadece burun dolgusu işlemi veya botoks uygulanacak ise kliniklerde lokal anestezi ile de yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatlarını Hangi Branştan Doktorlar Yapabilir?

burun-duzeltme

Burun yapısında şekillendirme yani sadece estetik yapılacak ise tahmin edeceğiniz gibi operasyonu estetik doktorları yapar.  Ama eğer sadece burun tıkanıklığı açılacak ise kulak burun boğaz doktorları da burun içerisinde operasyon gerçekleştirebilir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı;

burun

Yaş sınırından ziyade burun estetiği ameliyatı için fiziksel olarak olgunlaşmış yani ergenlik dönemini tamamlamış olmak gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatlarında Kullanılan Teknikler;

burun ameliyatı istanbul

Muayene bulgularınız ve beklentinize göre burun estetiğinde en sık kullanılan iki teknik açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti teknikleridir. Bu iki teknik dışında eğer burunda ciddi bir sorun yoksa burun dolgusu ve botoks işlemleri de burun estetiği teknikleri arasında yer alıyor.

Açık ve Kapalı Rinoplasti

burun estetiği fiyatları

Birçok farklı forum ve sitelerde bu tarz benzer başlıklarla karşılaşmış olabilirsiniz. Ben diğer sitelerde okumuş olduğunuz makalelerin aksine kendi makalede iki teknik arasında ki herhangi bir üstünlük ten değil bu iki tekniğin efektif olarak nasıl kullanılabileceği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kapalı Teknik Burun Estetiğinin Artıları;

ameliyatsız burun estetiği

Burunun tamamından ziyade burun ucunda aşırı olmamak kaydı ile uzunluk, kısalık, genişlik ya da şişkinlik olan hastalar için beklentiyi karşılama anlamında oldukça efektif sonuçlar verir.

Ayrıca açık tekniğin aksine operasyon esnasında burun daha az hırpalanacağı için ameliyat sonrası ödem, şişlik ve morarmalar oldukça az olacağından hasta için rahat ve konforlu bir teknik diyebiliriz.

Kapılı burun estetiği ameliyatlarında kesi burun içerisinde yapılır ve operasyon ortalama 2 saat sürer tabi ki ameliyat süresinde hastanın muayene bulguları da çok önemlidir. Burada verdiğim süre ortalama bir süredir. Operasyon bitiminde buruna 1 – 2 gün kalmak kaydı ile tampon yerleştirilir.

Açık Teknik ile Burun Estetiği Artıları;

burun-estetigi

Kapalı tekniğin aksine anatomik ya da farklı nedenlerden dolayı yapısal olarak burun yapısının tamamının bozuk olduğu hastalara rahatlıkla uygulanabilen bir tekniktir. Operasyon esnasında burun derisi açılacağı için buruna rahatça şekil verilebilir.

Burnunda ciddi bir derecede şekil bozukluğu olmayan hastalar için gereksiz bir teknik olsa da burun kemerinde ve burun ucunda ciddi bir oranda şekil bozukluğu olanlar için rahatlıkla söyleyebilirim ki en iyi teknik budur.

Açık rinoplasti ameliyatlarında kapalı tekniğe göre burun biraz daha fazla hırpalansa da abartılacak ya da hastayı aşırı yoracak bir ağrı, morarma veya ödem görülmez.

Özet olarak şunu belirtmek isterim ki lütfen sadece video veya makale okuyarak ben açık teknikle ya da kapalı teknikle burun ameliyatı olmak istiyorum düşüncesinde olmayınız. Bu düşünce çok yanıltıcı olabilir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Buruna hakim olmanın daha kolay olduğu bu teknikte kesi kapalı rinoplasti de olduğu gibi burun içerisinden yapılır. Böylece ameliyat sonrası bir kesi izi olmaz. Operasyon esnasında burun derisi yukarıya kaldırılır ve burun kıkırdak yapısında daha rahat şekillendirmeler yapılabilir. Ameliyat ortalama 2 – 3 saat aralığında sürer tabi ki yukarıda da bahsettiğim gibi bu süre sadece ortalama bir süredir kişiden kişiye değişebilir. Ameliyat bitimindeki tampon yerleştirilmesi ve çıkartılması kapılı rinoplastideki gibidir.

Burun Dolgusu Ve Burun Botoksu

kapalı burun estetiği tekniği

Bu iki işlemde oldukça basit hızlı ve doğru kullanılırsa çok iyi neticeler veren tekniklerdendir. Yukarıda da bahsettiğim gibi kliniklerde lokal anestezi altında uygulanıp ortalama 45 dakika – 1 saat aralığında sürerler ve hasta işlemden hemen sonra taburcu olabilir.

Burun Dolgusu Estetiğiniz Artıları;

burun_estetigi_sonrasi

 Burnunda aşırı olmamak ile beraber  çöküklük veya incelik olan hastalara uygulana bilecek efektif bir tekniktir.

Cerrahi olmamasından dolayı burunda ağrı, ödem ve morarma olmaz.

Burun dolgusu estetiğin yağ enjeksiyonu ile ya da dolgu maddeleri ile yapılabilir. ( Maalesef vücudunda yeterli yağ bulunmayan hastalarda yağ enjeksiyonu yapılamaz. )

Operasyonun etki süresi ortalama 6 aydır. Ancak bu süre hastanın yapısına göre 5 ay da olabilir 8 ayda.

 Botoks ile Burun Estetiği Artıları;

burun-kemigi

 Burun ucu aşağı bakan hastalara uygulana bilir. Bu yüzden tekniğin bir diğer ismi de ameliyatsız burun ucu kaldırmadır.

Muayene bulguları sonrası işlem için uygun görülen hastalarda çok estetik ve efektif neticeler elde edilebilir. İşlem ortalama 4 – 5 ay kalıcıdır. Etki süresi geçtikten sonra buruna tekrar botoks işlemi yapılabilir.

Burun Estetiği Öncesi – Sonrası

tip-burun

Burun dolgusu ve botoksu işlemlerinde ameliyat öncesi bir hazırlık yapmak gerekmez. Cerrah işlemlerde ise diğer ameliyatlarda olduğu gibi operasyona yaklaşık 2 hafta kala sigara kulanı mı bırakılmalı 1 hafta kala da alkol, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır. Operasyona 1 – 2 gün kalada kan sulandırıcı yiyecek ve   içecekler tüketilmemeli. ( pekmez, üzüm… gibi ) Ameliyata yaklaşık 8 – 10 saat kalada yiyecek ve içecek tüketimi tamamen bırakılmalıdır.

Not: Bir rahatsızlıktan dolayı devamlı kullanılan ilaçlar varsa kesinlikle doktorunuza bilgi veriniz.

Burun Estetiği Fiyatları

revizyon rinoplasti

Burun estetiği olacak bir hastanın muayene bulguları çok önemlidir. Buruna nasıl bir şekil verilecek? Hangi teknik uygulanacak? Burunda nefes alma sorunu var mı? Hastane seçimi… gibi önemli kriterler fiyat üzerinde çok önemlidir. Bu yüzden makalemizde yanıltıcı olacağını düşündüğümüzden dolayı ve hasta doktor ilişkisinde güvensizliğe neden olabileceğinden dolayı herhangi bir fiyat bilgisi veremiyoruz.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

Yorumlarınızı Bekliyoruz… 🙂

Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi veya teşhis niteliği taşımaz.

Makalemizde yer almayan ancak merak ettiğiniz soruları mail veya yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

Operatör Doktor Ali Mezdeği

209 Görüntülenme

Anahtar Kelimeler: ,

3 comments:

Ayşe18 Mart 2017 at 14:20Reply

Merhaba ben burun estetiği olmak istiyorum ancak horlama sorunu da yaşıyorum… Burun ameliyatı ile beraber bu problemi de tedavi edebiliyor musunuz… Tşk. 🙂

Özge1 Nisan 2017 at 06:26Reply

Burun estetiği ameliyatı fiyatı alabilirmiyim ?

admin3 Nisan 2017 at 13:15Reply

Merhaba Özge hanım burun estetiği fiyatı hakkında maalesef hastamızın muayene bulgularını incelemeden fiyat bilgisi veremiyoruz. Dilediğiniz zaman kliniğimize gelerek muayene olabilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.